Wednesday, March 21, 2018

Kulutõhus sünnitus

Ma olen majanduslikult mõtlev inimene. Sellepärast käin ma vahepeal väljamaale töölegi, et ennast ära majandada. Ja sellepärast meeldivad mulle  teised majanduslikult mõtlevad inimesed ka.

Esimeses teadaandes Põlva ja Valga sünnitusosakondade sulgemise kohta väideti, et need ei paku piisavalt kvaliteetset teenust. Kui kaks  ja pool tuhat Põlvas sünnitanud naist-peret  selle peale tagajalgadele tõusis ja  FB-s viimase pressi häält tegi, kiirustati korrigeerima: "Einoh, tegelikult sulgeme ikka sellepärast, et ei ole kulutõhus." 

Vaat sellest saan ma juba aru. Kulutõhus peab muidugi olema. Tegelikult tuleks igale lapsele sünnitusmajas selle sildi peale, kuhu pikkused-kaalud kirja saavad, ka tema hind kirjutada. Et oleks täpselt teada, palju uus ilmakodanik riigile maksma läks. Ma saan niimoodi aru, et Tallinnas ja Tartus sündivad inimesed on kohe tükk maad odavamad. Et umbes nagu Adidase ja Adidadase vahe.

Aga vahepeal tahaks ju suure hulga odava kraami vahele kvaliteetkaupa ka saada...

Kui nüüd riik ikkagi otsustab, et temal ei ole kvaliteeti vaja ja kõik tuleviku eestlased peavad tulema konveieri pealt, siis on tragid lõunaeestlased kulude minimeerimiseks abivalmilt juba terve rea suurepäraseid ideesid välja töötanud. Sest karta on, et inimesed sigivad ikka veel mõnda aega isegi Lõuna-Eestis, see on lihtsalt looduse poolt nõnda säetud ja loodusseadusi pole isegi ei Mitšurin ega Hruštšov suutnud seljatada.

1) Täpselt sama jätkusuutlik oleks saata need sünnitajad, kes Tartus tuppa ei mahu ja koridorides oma konveierkorda ootavad, sünnitama Põlvasse, Võrru või Valka. Kõlab jube naljakalt, eksole! Aga kes seletaks mulle ära, mille poolest erineb see variant sellest, et põlvakas peab Tartusse minema???

2) Majandus- ja taristuministri Kadri Simsoni sõnul oleme 2018. aasta juulist üle minemas tasuta maakonnasisese bussiliikluse süsteemile. (Džiisas, kui kulutõhus!!!) Kuna lisaks tasuta sõidule peab paranema ka ühenduste arv ja liinivõrk, siis loodetavasti on ministeeriumites olemas ka exeltabel kulutõhusa sünnitusliini tarvis Lõuna-Eestisse.  Kulutõhususe mõttes tuleks end igaks juhuks eelnevalt reisile registreerida, soovitavalt juba eostumisjärgsel päeval. (Noh et saaks varakult exelisse kanda).

3)  Sünnituslahvka. Kaks korda nädalas sellest kellast selle kellani kolme tee ristis suure tamme all. (Või suure tamme kännu kõrval).

4) e-sünnitus. Üks äpp meil juba on. Ja üldse sünnitasid naised vanasti põllupeenral. Ja üldse, kuradi angerjad, mida asja neil on sinna Sargassosse ronida! Majanduslikult palju mõistlikum oleks nad õpetada ümber näiteks Peipsi järve kudema. Ei ole siin midagi, et käin kus tahan, mingi kord peab ikka olema... (viimase, angerja-näite autor on Riinu Räim FB-st)

5) Elukohajärgne sundsteriliseerimine. Tõenäoliselt liiguks siis teatud vanuses elanikkond hoogsamalt Tartusse-Tallinnasse ning projekti "Maale elama!" asemel saaks Euroopalt raha küsida projekti "Maale surema!" jaoks (kulutõhususe mõttes võiks mujalt Euroopastki inimesi meile surema tuua).

Mina olen igal juhul kulutõhususe poolt. Ainult et mul on mõned küsimused, millega ma mõnikord - kui ma mõtlema satun, aga enamaltjuhult ju ei satu, sest mul on ekseliametnikud, kes minu eest mõtlevad - jänni jään. Näiteks, et kui kulutõhus on...
... joodiku kümnendakordne eluleaitamine?
... presidendi vastuvõtt või laulupidu?
... eestikeelne haridus?
...

"Eesti riik on kulukas ja Eesti riik on kallis. Ta on kulukas kodaniku rahataskule ja ta on kallis kodaniku südamele,"  on öelnud Lennart Meri.

.Ja siis  tuletab AS Lõuna-Eesti Haigla juhatuse liige Mart Einasto meile meelde, et vahetu sünnitusteenuse osutamine on lõpetatud juba Haapsalus, Jõgeval ja Raplas, mistõttu sealsed lapseootel pered peavad lapse ilmatoomiseks palju kaugemale sõitma.
Just. Küll need naised seal on alles õnnelikud, et saavad ühe valuga hakkama - füüsiline ja vaimne liituvad mõnusaks sümbioosiks, kui sa auto tagaistmel tuhudes väänled, endal närv põnevusest pingul, et kumb variant nüüd tuleb - kas sünnib lapsuke saja kilomeetri pealt tunnis või hoopis tipptunniummikusse, kus kõrvalpassivate autode ekipaažid saavad uue ime kulutõhusale sünnile rõõmsalt kaasa elada.

Selline lugu, kallis EV100...

 Näide kulutõhusast sünnitusest. Pärit siit. 

22.03: Tänasest on netimaailmas üleval ka petitsioon, kus saab anda oma allkirja Põlva sünnitusosakonna allesjäämise toetuseks:

8 comments:

 1. Appi, kui hea lugu! See peaks olema mitte blogisse peidetud, vaid avalik-õiguslikus kirjutavas pressis avaldatud. Tubli tüdruk! Küll on hea, et mõtlevaid, arvavaid ja oma arvamust avaldada julgevaid inimesi veel leidub. Vähe, aga neid siiski on. Tänud!

  ReplyDelete
 2. Nali naljaks, aga 2016aastal Tartu linnakodanikuna tuligi sõita Põlvasse, sest Tartus ei olnud aega. Nüüd kolinud värskelt peipsiäärde Põlvamaale, tulebki ilmselt õppida mulgi vette kudema :)

  ReplyDelete
 3. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 4. https://www.petitsioon.com/valga_sunnitusosakonna_kaitseks

  ReplyDelete
 5. Kuna tervishoid on muudetud äriks, siis nii see arvutamine käibki; juba mitu aastat; Haapsalu, Jõgeva, Keila, Rapla ongi sellepärast kinni, et taheti raha haiglale eraldatavas eelarves vähemaks kirjutada. jah, veidike anti üldarstiabile või EMO-le juurde, kuid üldnumber sai väiksem. s.t haigekassale jäi rohkem raha kätte.

  ReplyDelete
 6. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 7. Autol tuleb varakult klaasid tumedaks toonida, siis on rahulikum sünnitada (üks regionaalpoliitika lapsuke on omal kodus olemas, seepärast tean soovitada).

  ReplyDelete