Sunday, January 9, 2022

Põrundhaigerohi ja muud mured

 

Seda Urmas Laansoo ei öelnud, et võilille rahvapärane nimi on põrundhaigerohi. Selle ma mõtlesin iseseisvalt interneti abil välja. Urmas Laansoo ütles, et võililli on Eestis 165 eri sorti ja see kõlab ju ka  piisavalt põrunult ja haigelt.  Internet ütles, et on lühikeelne ja lamedakeelne ja peenehõlmane ja väikesehõlmane ja ebaruuge võilill ja... Ebaruuge? Miks just ebaruuge? Miks mitte näiteks ebasinine võilill? Ja kuidas ma nüüd edasi elan teadmisega, et üks viiest ladinakeelsest taimenimest, mis mul puhtjuhtumisi on elu jooksul õnnestunud omandada - "ta raksatas ohvitseri najale" ehk Taraxacum officinale ehk "harilik võilill" võib 164 juhul 165-st viltu minna?

Aga muidu ütles Urmas Laansoo veel igasuguseid toredaid asju. Vähemalt kaks tundi järjest. Ütles, et Eestis on umbes 1500 liiki taimi. Et Austraalias elab vetsupaberipuu. Et Austraalia rahvuspuu on kuldakaatsia ja see justpraegu Tallinna Botaanikaaia palmimajas õitses ka. Et lõunapoolkera taimed õitsevadki siis, kui nende kodumaal suvi on,  mitte ei kohandu meie kalendriga - sest neil on aastatuhandetega geenidesse salvestunud, et õitseda tuleb detsembris. Või jaanuaris.  Et haava lehed värisevad sellepärast, et tema tüvele rohkem päikest saaks paista, sest haaval toodab ka tüvi klorofülli. Nagu ka pudelpuul näiteks. Et kõige suurema osa maailma hapnikust toodavad mitte vihmametsad, vaid ookeanis hõljuv plankton ja seepärast on ookeanide tervis eriti olulise tähtsusega. Et greibipuu nimi on "viinamarjapuu" sellepärast, et greibid kasvavad nagu viinamarjad kobaras koos. Et see nelk, mida me köögis kasutame, on nelgitaime pung. Et rosmariin on hea mälutugevdaja. Et see puu, millest Madagaskaril sütt põletati, oli mingit sorti kasuariin. Kaasuari järgi - täskasvanud puu olla selle mõrtsuklinnu kujuga. Õpetas tsitruselistel vahet tegema lehtede järgi... 
No igatahes ei jaksanud ma kokkuvõtteks poolt protsentigi kõigest sellest meelde jätta, mida herr Laansoo ütles. Vaatamata sellele, et ta ütles väga toredid asju. Ja naeris väga toredasti nende toreduste vahele. Ha-ha-haa :)!
Sedapuhku olid Laansoo teemaks Austraalia taimed. Veebruaris on oodata loeng-etendusi Hispaania taimede teemadel. Ma kavatsen igatahes jälle osa saada.

Sidrunid-apelsinid kasvavad puu otsas ühekaupa nagu õunad, aga greibid puntras nagu viinamarjad. Ongi seletus olemas, miks greibi nimi on "greipfruit" - tõlkes "viinamarjavili" !

Vetsupaberipuu. Leht piisavalt suur ja pehme. Ja näpp ei pidanud ka läbi minema...

Laansoo oli lihtsalt juhuslik, kuid ülihea boonus. Põhipõhjus, miks sedapuhku päälinna mindud sai, oli Fotografiska. 
Nick Brandti ülisuured poolhämarad fotopannood teemal "See tühi maailm. Meile jääb vaid tolm." saavutasid täpselt selle tulemuse, mida autor oli tahtnud - panid mõtlema. Sellele, kes lõpuks kelle maailmas elab. Kui kaua (veel) elab. Kui palju see maailm meile üksikisikutena korda läheb. Kui lähebki, siis mida me selleks teeme. Kas teeme? Kas ja kui palju erineb inimene loomast? Kas ja kui palju on foto lavastamiseks vaja vaeva näha? 


Arno Rafael Minkkinen "Kakssada aastaaega" lihtsalt rabasid mustvalge foto puhta esteetilise ilu ning kunstniku ja looduse kaksainsusega. 


Kui Sa ei ole just sage Jaapani restoranis käija, siis on igatahes tore avastada koos sõpradega lisaks sushile uusi sõnu ja maitseid. Kamba peale said ära proovitud nii gyousa, karaage, ramen, miso, katsu kui misoyaki. Ja avokaadomaitseline kreembrülee. Ja kokteil Hugo.

Kamba peale said üle vaadatud ka Vabaduse väljaku ilutilulilu, Raekoja platsi kuuse 300 kuldset muna, kolm kilomeetrit valgusketti ja valgest paberist roosid - viimased tähistasid 580 aasta möödumist esimesest raekoja-platsi-kuusest ja toona olla kuusk samuti kaunistatud valgete paberroosidega. Ja muidugi Noblessneri noobel kuusk. Ja Vene tänava jõulusõimed. Et mis need muud mured on, millele pealkiri vihjas?
Ega ei olegi - elektriarve sai ära makstud, sõpruskond on kõik tõhustatud, uus aasta tulemata ei jäänud...  
Ahjaa, uusaastaööl ei saanud šampust lahti. Esimest korda elus. Kork lagunes kätte ära. Mingi jama peab ju olema...

Kui te tahate ka nii toredat elu, siis - veebruaris ma lähen jälle kuskile. Põrundhaigerohu ja kõige muu pärast. Vat nii. Jälgige reklaami :D  :D  :D

 

No comments:

Post a Comment