Friday, October 9, 2020

Koroonaga Gruusias ehk möödapääsmatu maskiball

Koroona-ajastul reisimisel - kui seda kolevikus kuidagimoodi üldse teha õnnestub - on omad plussid. Miinused muidugi ka.

Miinuspoolele läheb see, et enne reisile minekut teed Sa oma raha eest koroonatesti ja koos ingliskeelse sertifikaadiga läheb su reis sipsniuhti sadakond raha kallimaks. Meil konkreetselt 94 euri. Saja raha eest saad teada seda, mida sa teadsid ennegi - et Sul pole midagi viga. Need välismaalased, kes Eestisse tulevad, teevad sadamas-lennujaamas testi 67 euri eest. Kallid eestlased! Te olete niiii kallid!
Plusspoolele see, et nüüd on Sul käes - paberi peal ja mitmes keeles - covidentsiaalne info: sa oled negatiivne! Kui positiivne!

Miinuspoolele läheb see, et broneeritud kolmetärnihotell on ennast kinni pannud. 
Plusspoolele, et sama hinna eest annab ennast kätte viietärnine. Viietärnine on endale hankinud igasugused koroona-sertifikaadid ja need peaaegu et led-reklaamina registratuurilauale installeerinud. "Teie toad on desinfitseeritud ja uksed pitseeritud," teatab administraator sinu saabumisel. "Vabandame, me ei saa venipokaale tuua, teil ei olnud vein ette tellitud ja meil ei ole värskelt desinfitseeritud veinipokaale. Hetkel me ei jõua seda ka kolmekümnele teha - me peame teile toitu ette kandma, et see külmaks ei läheks," vabandavad kelnerid viieträrnihotelli restoranis. 

Viie tärni juurde kuuluv bassein Batumis. Terve 19-korruseline Radisson Blue on ainult meie rühma päralt.

Plusspoolele paigutuvad kõik kenad vaated ja -nurgad, mida mitte ükski teine turist oma kohalolekuga ei risusta. Sa ei pea pildistamiseks järjekorda võtma. Ega ka kusagil mujal - välja arvatud kemps. Vaat seda loodusseadust ei muuda ei EKRE,  koroona ega üleilmne kliimasoojenemine. Kui, siis ainult Putin. (Hetk tagasi väideti mingis raadiosaates, et vene duuma olla vastu võtnud mingisuguse loodusseadust muutva seaduse... )
Sataplia loodusrada on täis üllatusi. Mõned üllatused möirgavad, mõned vehivad sabaga, mõned pööritavad silmi. 

Tegelikult on terve elu täis üllatusi. Näiteks niisugust üllatust Batumi botaanikaaias pole ma varem kohanud. 

Eriti üllatunud võis olla see noorpaar, kes mõni minut pärast meid kohale jõudis ja ilusasti ette valmistatud, sealhulgas allkirjastatud paberid, eest leidis. Oh, me oleme nii abivalmid!
Pruutpaar, muide, nagu ka nende külalised, eirasid kõiki eeskirju ja ei olnud maskides!!! Jõudsime seda napilt oma minirongist märgata, enne, kui  juht edasi kihutas. 

Miinuspoolele see, et kilomeetrite kaupa seisavad reas suveniirimüüjate tühjad  putkad, mis ilma kireva nännita näevad õite hõredad välja, jättes mulje, nagu oleks piirkonnast äsja sõda või üheksas katkulaine üle käinud.
Plusspoolele see, et nüüd sa ei ostagi seda ülejala tehtud käsitööd, mida sul tegelikult vaja pole.

Veini on inimesel aga alati vaja ja seda Gruusias õnneks jagub. Õigemini Georgias. Veel õigemini Sakartvelos. Jagub juba 8000 aastat, nagu väidavad arheoloogid. 

Tamada Tbilisi kesklinnas on koopia ca 2700 aasta vanusest väljakaevamistel leitud kujukesest. 
Ei või eestlasi töö juurde lasta. Kui tahad neid sealt jälle lõbutsema viia, tulevad teised põllult ära puht nutujutuga - kellel jäi ämber poolikuks, kellel rida lõpuni korjamata...

Selliseid autosid ja traktoreid on Kahheetia septembris paksult täis. 

Tundub, et hakkab lõbusaks kiskuma...


Plusspoolele liigitub ka fakt, et tänu ööpäevaringsele maskiballile ei jää piltidele su lõualott või krimpsus kael... 
KTW - Kahheetia Traditsiooniline Wein - meeldis eestlastele küll, nagu näha juuresolevalt pildilt. 

Vaatamata ööpäevaringsele maskiballile ning pidevale sees- ja välispidisele desinfitseerimisele teatab iga natukese aja tagant keegi, et ka temast on nüüd sarikakar saanud. Nii, nagu meedia on meid õpetanud, loeme igal hommikul tulemused üle ja ette. Nii, nagu koroonagi puhul, reageerivad inimeste organismid probleemile erinevalt. Juhitav väljutamine õnnestub lõpptulemusena säilitada vaid vähestel. 

Tbilisi, mu arm!
Klaas-vaateplatvorm Sataplias 

Borjomi

Kutaisi. Skulptuurigrupp "Au tööle!"

Mälestusmärk "Rahvaste sõprus" Gruusia sõjateel

Miinuspoolele läheb ka see, et üks osa igapäevase meedia-issameie poolt ärahirmutatud inimestest vaatab sind koju jõudes nagu ajupuudega pidalitõbist riigireeturit. Loomulikult on kordades turvalisem saada koroona kodumaalt kui kusagilt mujalt. Loomulikult on kordades turvalisem  kanda jätkuvalt seda maski, mille sa kevadel esimese ehmatusega ostsid, panna see endale ette jalutuskäigul poodi ja poes sõbrannaga kohtudes see lõua alla kerida. Loomulikult on kordades turvalisem hommikust õhtuni käsi desinfitseerida, hävitades sellega ära ka kõik need nunnud bakterid, mis sind ja su immuunsussüsteemi igasuguse muu jama eest kaitsevad. Loomulikult on kordades turvalisem saada astma või allergia - need on vähemalt tuttavad sõnad ja ei kõla nii kohutavalt nagu koroona. Viimaste diagnoosimine ongi juba kenasti kasvama hakanud. Ei või olla, et põhjuseks on pidev maskikandmine ja liigne desinfitseerimine?

Ma ei taha naerda nende üle, kes teevad kõike seda tões ja usus. Üle hirmu ei võta miski. Aga kui paljud meist teevad potjomkinlust?  
Üks ja sama mask kevadest saadik? 
Maskid poodides, mille kasutegur on sarnane salliga?
Maskikandmise nõue loodusrajale sisenemisel (Gruusias).  Loodusrajal on ainult meie grupp - seesama, kellega me tunde ühes bussis oleme istunud. 
Maskikandmise nõue hommikusöögisaali sisenemisel. Söömas on ainult meie grupp ja pärast sisenemist tõmbavad kõik maski lõua alla. Milleks see mask?  
Maskikandmise nõue (Eesti) lasteaeda sisenemisel,  et oma lapsuke kätte saada või üle anda - ma musitan-kallistan oma last kodus niikuinii ja kui mul on koroona, siis te saate selle seal lasteaias kätte lihtsalt mitte täna, vaid homme - mis vahe selles on?
Potjomkini tegu õigustab minu silmis tema  motiiv: Potjomkin ehitas teeäärseid külasid ilusamaks vaid suurest armastusest. Et palavalt armastatud Katariinakene ei peaks oma südant valutama selle pärast, kui kehvasti rahvas riigis elab. Aga mis on Sinu motiiv? Ainult hirm, et mida teised arvavad? Hirm, et äkki mina jään süüdi, et ma pole oma asutust piisavalt kaitsnud? 
  • Mitte ükski koroonajuhtum Eestis pole algust saanud reisikorraldajate poolt korraldatud reisidelt.  Sellegipoolest soovitatakse inimestel mitte reisida.
  • Maskikandmise kohustuslikuks teinud riikide ja maske soovitavate riikide koroonanäitajates ei ole vahet. Sellegipoolest soovitatakse inimestel mitte reisida. 
  • Meie kõrgeim koroonanäit kevadel oli 6. aprillil - 56,6 saja tuhande elaniku kohta. Eriolukord ehk liikumispiirangud kehtestati 12. märtsil See tähendab, et selleks ajaks olid kõik juba 3 nädalat kodus passinud. Meie kõrgeim sügisene näit - enam-vähem vaba liikumise tingimustes - on pärit 2. oktoobrist: 53,5.  Allikas: www.terviseamet.ee/et/koroonaviirus/koroonakaart
  • Eelmise punkti täienduseks: seda olukorras, kus testitakse oluliselt suuremat seltskonda kui kevadel. (Varem olid inimestel salasoovid, nüüd on paljudel salacovid...)
  • Kui õige kasutaks talupojamõistust? 
Soovitus mitte reisida on minu jaoks sama, mis soovitus muusikule mitte enam pilli mängida, rohenäpule mitte enam tegeleda aiandusega, soovitus fotograafile mitte enam pildistada... Jah, reisimine ei ole eluks esmatähtis. Esmatähtis ei ole ka maniküüri, juuksuri, teletöötaja, kondiitri, joogatreeneri, mistahes sportlase, ministeeriumiametniku jne jne jne elukutse. Minu vanaema elas ilma elektrita majas - isegi elekter ei ole eluks esmatähtis...

Kõige selle keskel libiseb täiesti märkamatult mööda selline pisike uudis:
Jõri Ratas ning Maailma Terviseorganisatsiooni WHO juht dr Tedros Adhanom Ghebreyeses allkirjastasid 5. oktoobril koostööleppe digitaalse immuunsuspassi loomiseks. Ühine digiprojekt võimaldab vaktsineerimisandmete turvalist ja läbipaistvat vahetust üle piiride ja on suureks abiks, kui tulevikus algab massiline COVId-vastane vaktsineerimine. 
Niisiis on juba otsustatud, et algab massiline vaktsineerimine??? 

P.S:
Justnagu minu mõtete kinnituseks:

No comments:

Post a Comment